Tncokrl : Hogyan pontoznak egy tancversenyt? |
Hogyan pontoznak egy tancversenyt?
2006.11.13. 20:23
"Hogyan pontoznak egy tncversenyt?"
"Szeretnm megksrelni egy, a nzket s versenyzket egyarnt foglalkoztat, gyakran feltett krds megvlaszolst:
Milyen szempontokat mrlegel egy pontozbr, amikor egy pros teljestmnyt rtkeli?
Azoknak dnt tnyezknek a szma, amelyeket egy pontozbr a pontozshoz vlaszt, tl nagy ahhoz, hogy egynekre mrve sztossza a rvid idn bell, mivel ltalban legalbb hat prost pontoz egyidejleg. Kvetkezskppen, a brnak arra a benyomsra kell tmaszkodnia, amelyet minden pros a tbbi proshoz kpest alkot. A tapasztalt pontoz (aki minden szinten s sznvonalon ltott s tanult tncot) gyorsan s egyttesen tudja a kvetkez tnyezket rtkelni:
TESTTARTS: egyike a legfontosabb szempontoknak. A helyes testtarts elegancit s magabiztossgot sugroz. Fejleszti az egyenslyt s az irnytst, s ezltal a partner helyes testkontaktust tud ltesteni a folyamatos tncokban. Egy pros versenyeredmnye gyakran kzvetlenl arnyos a pros testtartsbeli pontossgval.
ZENE: amennyiben egy pros nem tncol pontosan zenben, semmilyen ms szempontban val gyakorlottsg/jrtassg/hozzrts nem kerekedhet fell ezen. A zene elsdleges.
TESTVONAL: ezalatt a testnek a fejtl lbujjig rtend 'hossztst', nyjtst rtjk. Az attraktv s jl megvalstott - akr velt, akr egyenes - testvonalak kiemelik a figurk formit.
TARTS: a testrszek helyes s termszetes elhelyezkedse zrt pozciban. Pldul, a frfi karjnak vonala tretlen kell, hogy legyen egyik knyktl a msikig. Szintgy, a tncos s tncosn karjainak - amelyeknek szimmetrikusnak kell lennie - egy krvet kell formlnia, amelynek, habr mrett tekintve vltoz, formjt tekintve vltozatlannak kell maradnia, hogy a tncosok egymshoz kpest helyes testtartsban maradjanak. A pros alakja mindig kellemes kell, hogy legyen.
FEJTARTS: folyamatos tncols kzben, a tncosn testnek felfel, kifel ill. balra trtn nyjtsa a tncos jobb karja fel; a tncos testvel val egyensly s kapcsolat elrse ill. a kznsg fel mutatott tls rdekben.
EGYTTLT: kt ember testslynak az egybeolvadsa, hogy a vezets s a lekvets knnyednek tnjn, s hogy a tncosok teljes sszhangban legyenek egymssal.
ZENEISG S KIFEJEZER: a tnc alapvet karakterizcija konkrt zenre, ill. a koreogrfiai illesztse a zenei kifejezdsekre s hangslyokra; szintgy a kontraszt hasznlata, amely ltal lereaglhatk ezek a hangslyok s kifejezdsek. Pldul, a Slowfox-ban, az egyik lps idejbl elvesznk, hogy a msik lpsen fltalpon tncolhassunk; vagy pl. egy forgs gyors sebessgben val eltncolsa az egyblnt lass Rumbban; vagy a fej rgtnztt kapsa utn annak hirtelen meglltsa, a lasssgba val olvads rdekben - a Tangban.
MEGMUTATKOZS; BEMUTATKOZS: El tudja-e adni a pros magt a kznsgnek? Kifel, ill. lelkesedssel, a tnc okozta rmmel s magabiztossggal tncolnak-e? Vagy erltetettsget / befel fordultsgot mutat a teljestmnyk?
ER: Lenygz az letert bmulni. szrevettem, hogy a Jive-ban mindig gy tnik, hogy a legenergetikusabb pros nyeri meg ezt a tncot. De ennek az energinak nem vadnak, hanem kontrollltnak kell lennie. Pldul, erteljes mozdulat elnyt jelent a keringben ill. Slowfox-ban, de csak akkor, ha az a test helyes swing-mozgshoz vezet, nem pedig akkor, ha nagyokat lpnk. A zene ritmushoz kell illeszteni a test mozgst. Egy keringben, pldul, a tncos testnek egyrtelmen az egy lefel s kt felfel tem hatst kell rzkeltetnie. gy a figura kezdsbe engedett ert irnytani s megtartani is kell, egszen a figura vgn lv emelkedsig.
LBFEJ S LBMUNKA: Slowfox-ban a lbfej parketten trtn vgigsimtsa a folyamatossg s lgysg elrse rdekben; a Tangban a lbfej szndkos emelse s elhelyezse a szaggatott mozgs elrse rdekben; a Rumbban a trd megfelel hajltsa s kiegyenestse a cspmozgs ltrejtte vgett; a boka kinyjtsa s a lbujjakkal trtn pontozs a figura vonalainak kiemelse rdekben; a ngy zlet (csp, trd, boka s lbujjak) folyamatos hasznlata, a mozgs befejezettsgnek s az optimlis ernek a megvalstsa miatt; a keringben a trd s boka hajltsa s kiegyenestse a sllyeds s emelkeds elrse rdekben; a lb kls s bels leinek hasznlata a stlus s vonalak megvalstsa vgett. Ezek mind ebbe a nagyon fontos kategriba tartoznak.
ALAK: a frodulat s a sway kombincija, egy pz krelsa rdekben. Pldul, a Paso Doble-ben a tncos - vizulisan - mozgatja-e a kpenyt? A tncosn megjtsza-e a kpeny levegben trtn hullmz lobogst? A Slowfox-ban, a tncos a megfelel helyzetet hasznlja-e kls llsban, hogy megtartsa az gy ltrejtt testkontaktust?
VEZETS S KVETS: - a tncos az egsz testvel vezet-e, nem pedig csak a kezvel? A tncosn erltets nlkl kvet-e, vagy pedig szksges a tncos segtsge?
KERLSI KPESSG /FLOORCRAFT/: Ez nemcsak a ms prosokkal val tkzs elkerlst, hanem a sznet nkli tncols kpessgt is jelenti. A pros koreogrfia feletti irnytst s a tncos kpessgt, hogy mindig a szksges figurkat vlassza ki s aszerint is vezesse a partnert.
MEGFOGHATATLAN DOLGOK: - gy mint: egy pros tagjai hogyan 'nznek ki' egytt, rzelmileg 'illenek-e' egymshoz, milyen a megjelensk, a ruhzatuk, a koreogrfijuk folymata, s hogy alapvaten 'tncosoknak' nznek-e ki; ezek mind-mind befolysoljk a pontozbrkat, gy az ltaluk adott helyezsi szmokat is.
Klnbz pontozknak klnbz dolgokat rszestenek elnyben, arra nzve, hogy mit vrnak el egy prostl, gy a fenti szempontokat eltr slyozottsggal veszik figyelembe. Az egyik pontoz, pldul, klnsen a technikai csiszoltsgot preferlja, mg a msik inkbb a zeneisget s eladsmdot figyeli. Habr mindkt emltett tnyez elengedhetetlenl fontos, s figyelembe is kell ezeket vennie a pontoznak, mgis ez azt eredmnyezi, hogy egy pros rendkvl szrt helyezseket kap. Azoknak a proknak, akik csodlkoznak azon, mirt adott egy pontoz nekik kirvan j/rossz helyezsi szmot, azoknak tudni kell, hogy a sok pontozsi szempont kzl brmelyik felels lehet ezrt. A sarokra val lps akkor val hasznlata, amikor fltalpon kellene lenni - legalbb annyira lehet tske egy pontoz szemben, mint amennyire tetszhet neki egy megfelel lbzrs. Mivel minden pontoz csak nhny msodpercig lt egy prost, brmi, ami megragadja figyelmt - akr pozitvan, akr negatvan - dnt tnyez lehet arra nzve, hogy a prosnak milyen helyezst ad az emltett pontoz.
Tisztelt versenyzk! Legyetek biztosak abban, hogy egyik pontoz sem fog benneteket az emltetteken kvli szempont alapjn, vagy a sajt befolysoltsga alapjn brlni. A legtbb pontozbr a sajt vlemnyt tartja maga eltt pldaknt, s prbl minl jobban relisan brlni. A fenti szempontrendszer alkalmazsa biztostja a vgeredmny helyessgt."
|